kontakty

fotomirekle@gmail.com / +420 731 513 991 / lepeskamiroslav@gmail.com

dokumentární fotografie

Dokumentární fotografie je obecně vnímána jako styl, který zachycuje život společnosti, vypovídá o době a životě lidí v průběhu nějakého časového úseku. Jsou to často dlouhodobé projekty, které většinou končí publikací, nějakou výstavou, některé i knihou, jiné v archivu zadavatele.

Dokumentace průběhu rekonstrukcí Dusíkova divadla, které slaví 150 let od svého otevření v roce 1869.

Povahu dokumentární fotografie mají i některé reportáže. Ukázka z čáslavského kolokvia František a Moravec a zpravodajské služby před rokem 1948, které se konalo v březnu 2019. Po dohodě jsem schopen dávat fotografie již v průběhu akce na web.

Něco o mě

Fotografování je příležitostí k vnímání světel a stínů. Baví mne sledovat jak ovlivňuje tváře lidí, předměty, krajinu. Poprvé jsem rozebral fotoaparát a zkoumal jak je ta clona a závěrka udělaná v nějakých šesti letech. Pak jsem s Flexaretou chodil po okolí a pokoušel se zachytit záběry, které mi připadaly zajímavé. Nepodařilo se mi docílit kouzla snímků z fotografických knih. Mnoho let jsem objevoval kompozici obrazu a vliv světla na objekty. I když jsem s výsledky nebyl spokojený, samotný proces pořízení snímků a jejich zpracování mi přinášel radost a pocity štěstí. Uvědomuji si, že to ve mě zůstalo i po dobu, kdy jsem se plně věnoval zcela jiným oborům. Nadšení pro věc je pro mne zdrojem energie danou aktivitu rozvíjet a zdokonalovat se v ní. Po roce 2000 jsem se postupně začal fotografii věnovat intenzivněji. Z počátku jsem si to ani sám neuvědomoval, ale začínal jsem vidět světlo tak nějak jinak. Postupně jsem zjišťoval, že stále více potřebuji vyvažovat pracovní svět techniky něčím kreativním a tvůrčím. Znovu jsem po několikaleté pauze zašel do čáslavského fotoklubu (založen r. 1919), ve kterém jsem členem od roku 85. Postupně jsem rozpoznával, která témata jsou mi blízká a přes další hledání a nalézání jdu cestou portrétní a reportážní fotografie. Fotka mi pomáhá vidět svět z mnoha úhlů a nahlédnout i dovnitř situací a dění kolem. Být plně v přítomném okamžiku je příjemná nutnost k pořízení dobré fotky.